کاروان سرای هجیب - قزوین
در مسیر کاروان روی قزوین – اصفهان و ۴۸ کیلومتری جاده بوئین زهرا به ساوه، کاروانسرای بزرگی قرار دارد که به گزارش شاردن به دستور زینب بیگم – مادر شاه عباس اول- ساخته شده و با بناهای الحاقی اش از جمله دو باغ، دو آب انبار، یک گرمابه و یک جویبار بهترین کاروانسرای برون شهری ایران به‌شمار می‌آمده‌است
برداشت زعفران، طلای سرخ - تربت حیدریه و زاوه
برداشت محصول زعفران از سطح هشت هزار و ۴۰۰ هكتار كشتزارهای این شهرستان در چند روز اخیر آغاز شده است. اکثر مردم تربت حیدریه و زاوه ، هرساله با آغاز فصل برداشت ، صبح ها در زمین کشاورزی مشغول برداشت زعفران و عصر ها را در بازار سپری می کنند. میانگین برداشت زعفران در این منطقه چهار كیلوگرم در هكتار است.
قبرستان تاریخی شهسوار - ایذه
برد شیرها تندیس‌هایی از جنس سنگ هستند که در گذشته توسط سنگ‌تراش‌های ایل بختیاری در ایران در استان چهارمحال و بختیاری و شمال استان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانه شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری، بر آرامگاه بزرگان قوم خود قرار داده می شدند. جالب است بدانید که اندازه این شیرها معمولا به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش بستگی دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولاً بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوه تراش شیرهای سنگی نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند و شمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد. قبرستان شهسوار یا گورستان و زیارتگاه شهسوار واقع در روستای کهباد، در شمال شهرستان ایذه منبعی غنی از وجود شیرهای سنگی در این دیار است.
پیرغلامان حسینیه قدیمی امین حضرت - مراغه
حسینیه قدیمی امین حضرت ، دومین هیئت عزاداری شهر مراغه که در تاریخ 1231 هجری قمری تاسیس شده است، عزاداران محله دروازه مراغه بیش از 200 است که در این حسینیه عزاداری اباعبدالله الحسین را برگزار میکنند، پیرغلامان این حسینیه از کودکی در این هیئت غلام اباعبدالله الحسین هستند. حاج ناصر حضرت حسینی ( اولین عکس مجموعه ) در حال حاضر پنجمین نسل از خاندان حضرت حسینی هستند که خادم حسینیه امین حضرت را بر عهده دارند.
طلا گره میزنند بی نام و نشان!
هنرمندان فرش باف شهرستان قیدار فرشهایی به قیمت طلا می بافند این هنرمندان زنان و دختران نیستند همه اهالی شهر زرین رود‌ از زن و مرد و پیر و جوان بلدند فرشهایی از جنس ابریشم ببافند که قیمتش زیاد است. سالها و یا ماه ها پشت دار قالی تلاش میکنند نخهای قالی را بالا ببرند تا یک فرش کامل شود بعد آن را به تاجر میدهند تا دستمزدی اندک نصیبشان شود در نهایت تاجران فرش این دست بافته ها را از خالقشان جدا کرده و به دست خریداران با چند برابر قیمت می‌فروشند این در حالی است که قالیباف یک متر از این فرش را هم در خانه قدیمی خود نمیتواند داشته باشد قالی بافان تنها زمانی پشت دار می نشینند که کشاورزی نکنند و خانه نشین باشند تا فصل دیگری از کشت و برداشت فرا برسد.
یدالهی حامی اراده یدالله
یدالله بیگدلی اهل زرین رود شهرستان قیدار ، در اثر بیماری ناشناخته در کودکی دچار معلولیت از ناحیه دو پا شده اما هیچ وقت اجازه نداد معلولیت مانع از تلاش وی شود یک جمله همیشه ورد زبان اوست : " الماس بر اثر تراش و انسان بر اثر تلاش میدرخشد" یدالله دو سال است که به هنر چاقو سازی روی آورده و با استعداد و تلاش و اراده ای که داشته به یکی از چاقو سازان حرفه ای منطقه مبدل شده است. او در کارگاه قدیمی خود به تنهایی و با وجود معلولیت تمام مراحل چاقو سازی را انجام میدهد و با وام کمکی کمیته امداد امام خمینی ره توانسته به کار و هنر خود رونق بیشتری ببخشد.
۳